A101 Televizyon İade Sorunu

Arif Arif15 Ekim 22:21

Sayın Yetkili,

2042579 numaralı talebimin sizler tarafından tam olarak anlaşılmadığını, son gelen elektronik postanızdan anlaşılmaktadır. Ben bu ürünü web sayfanızdan sipariş verdim ve ürünü teslim aldığım gün itibari ile, daha ürünün orijinal paketini açmadan, kutusu üzerindeki bilgilerden hareket ederek ürünün beklentilerimi karşılamadığını anladığım için 05 Ekim 2020 tarihinde iade talebimi sizlere ilettim.

Sizler tarafından ürünün iadesi için PTT Kargo iade kodu olarak A101A72F2A9F4 gönderilmiştir. Gönderim kodu benim ismime değil de farklı bir isme ait çıkmıştır. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradığımda tarafıma yeni bir iade kodu bildirilmiştir. Ancak o kodda geçersiz çıkmıştır. Tekrar müşteri hizmetleri ile görüştüğümde iade işleminin gelen firma ile olacağı belirtilmiş ve iade kodu olmadan firmanın ürünü iade için alamayacağı açıklanmıştır.

Bunun üzerine sizlere durumu belirtir bir elektronik posta ile iade işlemini nasıl gerçekleştirebileceğimi sordum. Sizler tarafından "Teslim alınmış, ambalajı açılmış elektronik ürünlerin iadesi ya da değişimi, yetkili servis tarafından verilecek rapor ile yapılabilmektedir. Ürününüz ile ilgili iade ya da değişim için yetkili servis raporunu tarafıma iletmenizi rica ederim." şeklindeki elektronik postanızı aldım ve derhal Amasya Merkez'de bulunan yetkili servisinize gittim. İade talebimi belirttikten sonra yetkili servisiniz tarafından "Bizler sadece arızalı veya hasarlı ürün için rapor düzenlemekteyiz. Orijinal kutusu açılmamış bir ürün için rapor düzenlemeyiz." şeklinde beyanda bulunulmuştur. Bu durumu açıklayan elektronik postayı sizlere ilettim. Ayrıca Müşteri Hizmetlerinizi aradım, onlarda iade için mutlaka yetkili servis tarafından düzenlenen bir rapor ile iade edebileceğimi belirtmiştir.

Bunun üzerine Amasya'ya en yakın 2. Yetkili servis adresiniz olan Merzifon/Amasya'yadaki yetkili servisinize gittim. Onlarda "Sadece arızalı veya hasarlı ürün için rapor düzenleyebileceklerini, kutusu açılmamış bir ürün için rapor düzenlemeyeceklerini." belirtmiştir.

Sözleşme iade koşulları ve iade gönderim detaylarında belirtilenleri yapmama rağmen Arap saçına dönen iade süreci işlemlerinin ivedilikle gerçekleştirilmesini talep ediyorum. Sizlerden 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bireysel mağduriyetimin derhal giderilmesini talep ediyorum. Aksi takdirde CİMER, Ticaret Bakanlığı dahil tüm hukuki yollara başvuracağımı belirtmek istiyorum.

Tüketici Mağduru

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler