5in1CanpolatNişantaşı Şakayık Mağazasında Karşılaştığım Kötü Muamele

Esma Esma04 Ekim 08:35

Karantina sürecinde online alışveriş yaparak birkaç parça kıyafet aldım. Gönderilen gömleklerden birinin alarmı çıkartılmamış, elime o şekilde ulaştı. O süreçte de malum salgın-sıkıntı gömleği gönderemedim. Dün İstanbul'a yolum düşmüşken 5in1Canpolat Nişantaşı Şakayık mağazasına gömleği götürmek ve alarm sorununu halletmek istedim. Ben mağdur edilmişim, kendi dikkatsizlikleri nedeniyle aldığım ürünü uzun süre kullanamamışım ve mağazaya kadar gitmek zorunda kalmışım, nezaketen bir müşteri olarak özür duymak isterken mağaza çalışanı tarafından neredeyse suçlu konumuna düşürüldüm. 

Bana " Ama bizim online alışverişlerimizde gönderdiğimiz ürünlerde alarm takılı olmaz." diyerek bana açık açık muamelesi yaptı. Site hesabımdan sipariş geçmişimle durumu kanıtladığım halde olabildiğince memnuniyetsiz bir ifadeyle alarmı çıkarıp attı ve yine bir 'kusura bakmayın yanlışlık olmuş' demedi. Çok çirkin bir tutumdu, kendimi o an orada inanılmaz kötü hissettim. @5in1canpolat 'tan online alışveriş yapamam sanırım artık. Ya yine alarm çıkarılmamış olursa!.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

5in1canpolat.com 06 Ekim 17:59

Değerli Müşterimiz; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Bildiriminizle ilgili olarak gerekli araştırma yapılacak ve tarafınıza en kısa sürede telefon veya mail yolu ile geri dönüş sağlanılacaktır. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler