5in1canpolat.com'ta Ürün Kargolama Süreci

Hacer Hacer08 Temmuz 13:45

06.07.2020 'de sipariş verdim. 08.07.2020' de müşteri hizmetlerini arayıp kargo süreçlerini sordum. 3 / 7 günü dedi tamam buraya kadar sıkıntı yok. Yoğunlukları var vs. Müşteri hizmetlerinde görüştüğüm kişiye haftaya şehir dışına çıkacağımı en azından sipariş kargolama bölümüne bir mail veya bildirim gönderme imkanınız var mı dedim. Bunun üzerine kesin bir dille böyle bir uygulamaları olmadığını söyledi. 

Bende bunu en azından iletebilir misiniz 7 iş gününü bulursa alamayabilirim ücretini ödedim farklı bir durum bu keyfi değil siz en azından bilgilendirme maili atın sonuçta orada müşteri yani benim temsilciliğimi yapıyorsunuz. Siz üzerinize düşeni yaparsınız daha sonrasında kargo 7 iş gününü bulursa da yapacak bir şey olmaz. Ama görüştüğüm temsilci bu konuda asla yardımcı olmak istemedi. Bende bunun üzerine iptal ettim belki o ürün yarın çıkacaktı yapılacak çok basit. Müşteri memnuniyeti için önemli bir işlem bu kadar kesin bir dille yardımcı olunmamasını hiç hoş değil. 

Benim ilk alışverişim olacaktı asla bir daha alışveriş yapmam. Daha ürün sipariş aşamasındayken bu şekilde davranılıyorsa sonrasındaki sorunlarda nasıl davranacaklarını anlamak zor değil.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

5in1canpolat.com 09 Temmuz 16:57

Sayın Hacer D.; Öncelikle yaşadığınız durumun tarafımıza ulaşmasını sağladığınız için teşekkür ederiz. Belirtmek isteriz ki; satış öncesi ve satış sonrası müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak en önem verdiğimiz prensiplerimizden biridir. Siparişlerimizin hazırlanma işlemleri sistemsel tarih sıralamasına göre yapılmakta ve çıkışı sağlanmaktadır. Manuel bir işlem yapılamamakta; böylece her müşterimizin hakkı korunmaktadır. Siz değerli müşterilerimizin memnuniyerini sağlayabilmek amacıyla; elimizden gelenden de fazla çaba gösterilerek siparişler en kısa sürede hazırlanarak kargoya teslim edilmektedir. Konuyu bilginize sunar, mutlu ve sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, 5in1Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hacer 09 Temmuz 19:33  

    Bende size benim siparişimi hemen çıkartın bana ayrıcalık tanıyın demedim ki sadece bildirim düşebilir misiniz dedim yani bu bir ayrıcalık değil müşteriye yardımcı olmaktır. İlgili taraf maili gönderir, yardımcı olma gibi bir olanak varsa yardımcı ol

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler