5in1canpolat.com ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

5in1canpolat.com'daki İade Sorunu!

2.582görüntüleme
Serap
Serap 09 Nisan 2020 11:59

31.12.2019 tarihinde sipariş verdim. Bu siparişim içerisinde gelen bir pantolonu kullandım ve ilk yıkamada boyası aktı. Kendilerine bu durumu mesaj atıp anlattım ve geri gönderebileceğimi ve inceleme yapılabileceğini yazdılar. Söyledikleri şekilde gönderdim ve hatta gönderdikten 10 gün sonra da aradım. Ben aradıktan sonra bir hafta içerisinde ürün bir yazı ile bana geri geldi. Bu yazıda yıkamadan kaynaklı hata olduğu yazıyor.

Çok Net Bir şekilde bu ürünün hatası var. İlk defa pantolon almıyorum ve ilk defa pantolon yıkamıyorum. Arayıp test raporu istedim ve diğer firmalar da test raporu vermez diye saçma bir cevap aldım. Çalışanların tavırlarını da çok yanlış buluyorum. Bu firmadan ilk alışverişim değildi, mağazalarından da alışveriş yaptım. Bu son oldu. 

5in1canpolat.com Logo
5in1canpolat.com16 Nisan 2020 15:03

Değerli Müşterimiz; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Tarafımıza göndermiş olduğunuz ürünün incelemesi ürün ve kalite departmanımız tarafımızdan detaylı ve özenle gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemede üretimden kaynaklı bir hataya rastlanmadığı tespit edildiği için talebinize olumlu yanıt veremediğimizi üzülerek belirtmek isteriz. Yapılan inceleme ve değerlendirmenin sonucu, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından sizinle paylaşılmıştır. Bilgilerinize sunar, keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler