28 Mart
#11773901

5in1canpolat.com'da İade Sorunu

5in1canpolat markasından internet üzerinden bir etek aldım, ürünü beğenmediğim için aldığım gün iade etmek için gerekli iade işlemlerine başvurdum. Ancak oluşturdukları sistemde para iadesine yönelik başvuru yapıyorsunuz. Ya ParaPuan olarak hesaba yüklemeyi ya da değişimi seçebiliyorsunuz. Ancak Tüketici Hakları'na göre 7 gün içinde iade edebilme hakkım var. Bin bir zahmetle ulaştığım müşteri hizmetleri faturanın üzerine para iadesi talebini yazmamı söyledi. Dedikleri işlemleri yaparak sisteme yazdım ve gün içinde defalarca müşteri hizmetlerini aradım. Ancak hiçbir yetkiliye ulaşamadım. İlk defa böyle bir sorun yaşıyorum. Para iade konusunda bu kadar ilgisiz ve sistem olarak eksik olmalarından şikayetçiyim.

Melike Melike 2.326 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Melike'nin Teşekkür Mesajı11 Nisan

    Süreçte telefonum cevaplanmadı, msjlarımın hepsi de yanıtlanmadı ancak dediğiniz gibi iade işlemi gerçekleşti. Teşekkür ederim ancak bu para iadesi konusunda daha açık bilgilendirme yaparsanız, biz tüketiciler de panik yapmayız. Her şey için teşekkür ederim.

  • 5in1canpolat.com Temsilcisi11 Nisan

    Melike Hanım Merhaba Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sipariş bilgilerinizi incelediğimizde ürün bize geldiğinin ertesi günü iadeniz yapılmıştır . Görüşmelere bakıldığında ise hiç bir şekilde telefonunuz yanıtlanmamış gözükmüyor. Anlayışınız için teşekkür ederiz. 5in1Canpolat Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları