03 Mayıs
#11921444

5in1canpolat.com Ürün Teslimatı Yapamadı!

Pazartesi günü aldığım ürün için WhatsApp destek hattınız salı günü kargoya verildiğini söyledi. Salı günü kargo takip numarasını sormuştum, bugün cevap verildi. Aynı departmandaki arkadaşlar kargo takip numarasının olmadığını, ürünün henüz paketleme aşamasında olduğunu söyleyerek beni yanlış yönlendirmiş oldular.


Dün, kendilerine acele ettiğimden dolayı ürünü mağazaya gönderebilme ihtimallerini sorduğumda tabı yarın mağazadan teslim alabilirsiniz dediler. Az önce mağazayı arıyorum ve ürünün gelmediğini, paketlenme aşamasında olduğunu öğreniyorum. Hem kargolanmamış ürünü kargoya verildi bilgisi paylaşılıyor, hem de bugün teslim alınabilir denilen ürünün hala gelmediğini iletiyorlar. İç koordinasyonları çok yetersiz, her şey Instagram hikayelerindeki gibi toz pembe olmuyormuş demek ki.

İrem İrem 1.220 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • 5in1canpolat.com Temsilcisi15 Mayıs

    İrem Hanım Merhaba Öncelikle anlayışınız için teşekkür ederiz. Sistem kaynanklanan sorun için özür dileriz. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için en iyi iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. 5in1Canpolat Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları