5in1canpolat.com Ulaştırılmayan 2 Sipariş Ve İptal

Hazal Hazal26 Temmuz 20:28

17.06.2020 tarihinde internet sitesi üzerinden verdiğim siparişten tam 2 gün sonra siparişlerimin kargoya verildiği, takip no ile birlikte paylaşıldı. 10 gün boyunca MNG ile takip çabalarım sonuçsuz kaldı çünkü 5in1 ile iletişime geçtiğimde mailde 'kargo takip numarası' başlığı ile verilen numaranın yanlış olduğunu ve bu arada kargomun bana teslim edilememesi nedeniyle iadesinin yapıldığını öğrendim. Buna rağmen 15.07.2020 tarihinde tekrar sipariş verip yine 17.07'de siparişlerimin kargoya verildiği bilgisini aldım. Bu kez takip noya güvenmeyip kendi sitelerinden durumu takip ettim. Ancak 24.07 tarihine kadar her seferinde 'kargo gönderim işlemi yapılmamıştır' şeklinde bir mesaj gördüm. Bir önceki tecrübeme istinaden kendileriyle yaklaşık 3 gün boyunca iletişimde kalıp çözüm istedim. Tabi onlar kargo yoğunluğundan bahsederken ben sadece o hafta adresime 3 farklı kargo şirketinden teslimat aldım. En son, kargom hala şirkette göründüğünden alıp karşı ödemeli olarak tarafıma göndermelerini istedim ancak onu da yapmadılar. Bir kargonun ofisten 1 haftada çıkamayışı ve müşteriye makul zaman dilimi içerisinde ulaştırılmaması noktasında firmayı sorumlu görüyorum. İlk siparişimin ne şekilde bana ulaştırılmadığı da zaten açıklanmadı, adresime gelip bana ulaşamayan, telefonumdan beni aramayan hiçbir kargo firması olmamıştı o güne kadar. Sonuç olarak, 5in1 ilk siparişimi çözümlemek ve açıklamak adına hiçbir aksiyon almadığı halde ben 2. Kez sipariş verdim ve yine hiçbir çözüm yoluna gitmediler. Siparişi ulaşan tanıdıklarım elbette var ancak demek ki bir şekilde yetersizler ya da çözüm üretme noktasında inisiyatif alamıyorlar. Şu an 2. Siparişimin iptal ve iadesini bekliyorum ancak sistemde hala aynı şekilde beklemede görünüyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hazal 06 Ağustos 19:08

Firmadan tarafıma herhangi bir dönüş yapılmamakla birlikte takip ettiğimde kargonun 19 gün sonra bulunduğum şehre kadar geldiği ancak yine tarafıma teslim edilmediğini gördüm. İptal talebimi onaylamalarına rağmen neden o zaman hala İstanbul'da olan kargomu buraya gönderdiklerini açıklayamadılar. Para iadesi için de bir türlü bana ulaştıramadıkları kargonun bana kadar gelip teslim edilmeden dönmesini bekleyeceklermiş. Önce MNG Kargo ile çalışmayı bırakmalarını önerdim ancak MNG Kargo'nun yerinde olsam ne yaptığını bu kadar bilmeyen bir şirkete hizmet vermezdim. Şu kargoyu karşı ödemeli gönderselerdi de iki kez sipariş nasıl teslim edilemez konulu bu filmi izlemeseydik.

5in1canpolat.com 27 Temmuz 15:28

Değerli Müşterimiz; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Bildiriminizle ilgili olarak gerekli araştırma yapılacak ve tarafınıza en kısa sürede telefon veya mail yolu ile geri dönüş sağlanılacaktır. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler