19 Haziran
#12134390

5in1canpolat.com Sipariş Süreci!

13 Haziran'da sipariş verdiğim ürün için 17 Haziran Pazartesi günü müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ne zaman kargoya çıkacağı bilgisini almak istedim. Görüşmemizin ardından siparişim talebim olmadığı halde iptal edildi. Neden diye sorduğumda ürün defolu olduğundan iptal ettiklerini ilettiler, aynı üründen isterseniz sipariş oluşturalım diye söylediler, onayladım.


Aynı gün tekrar aradığımda yeniden sipariş vermem gerektiğini (ayrıca bu sefer de sipariş iptalinin yanlışlıkla olduğunu söylediler) ve salı günü içinde kargoya verileceğini ilettiler. Buna güvenerek tekrar sipariş verdi fakat ürün ne kargoya verildi ne de WhatsApp hattından konu ile ilgili bir bilgi alabildim.


Defalarca yazmama rağmen asla konu ile ilgili bir bilgilendirme, sorunu çözme gayreti göremiyorum. Zaten yazdıktan 7-8 saat sonra cevap alabiliyorum onda da tek cümle, sorunu görmezden gelen bir tavır var. Sosyal medyadaki samimiyetlerine ve müşteri memnuniyetini önemsediklerine olan güvenim maalesef bitti.

Betül Betül 2.224 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • 5in1canpolat.com Temsilcisi25 Temmuz

    Değerli Müşterimiz Merhaba, Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Bildiriminizle ilgili olarak gerekli araştırma yapılacak ve tarafınıza en kısa sürede telefon veya mail yolu ile geri dönüş sağlanılacaktır. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

Ziyaretçi Yorumları