5in1canpolat.com Mesafeli Satış Yönetmeliğine Aykırı Aldığınız İade Ücreti

Umut Umut30 Temmuz 09:55

Eşimin sizden satın almış olduğu bir ürünün (MNG) kargo ile iadesini bugün gerçekleştirdim. Firmanıza özel olarak kargo şirketi tarafımdan iade ücreti talep edildi. Ödenmemesi gerektiğini biliyorum ancak yanlış hatırlamıyor isem 7 küsur tl ücret ödeyerek iadeyi sağladım. Eve geldim, mesafeli satış sözleşmenizi okudum gerçekten "alıcı" öder diyor.

Bu ücreti kafanıza göre yazdığınız sözleşmenize göre alamazsınız. Çünkü resmi gazetede de yayımlanan "Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine" aykırı! Bu i yapıyor ve para kazanıyorsanız -ki oldukça kazanıyorsunuz- usulüne uygun şekilde yapmak zorundasınız. Bir firma işine gelmeyen noktalarda müşteriyi mağdur edemez. 7 TL açıkçası umurumda değil ben zaten bir daha tercih etmemesi konusunda gerekli telkinlerde bulunacağım, ancak bu anlayış tarafımca kabul edilemez.

Yönetmeliğe aykırı davrandığınızı belirtmek ve insanlarında bunu görmesi için aşağıya maddeleri bırakıyorum. Özellikle 3. Maddeyi lütfen okuyun ve buna göre gerekli aksiyonları bir an önce alın;

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/2014**27-6.htm

Satıcı veya sağlayıcının yükümlülükleri

madde 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

""""" (3) Cayma hakkının kullanımında, 5 İnci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür. """""

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

5in1canpolat.com 05 Ağustos 10:45

Değerli Müşterimiz; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Bildiriminizle ilgili olarak gerekli araştırma yapılacak ve tarafınıza en kısa sürede telefon veya mail yolu ile geri dönüş sağlanılacaktır. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Levent 17 Ağustos 10:16  

    Aynisini bize de yaptılar. 7 TL ufak bir para ama haksızlık can sıkıcı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler