5in1canpolat.com `Koşulsuz İade' Değil, Alıcı Ödemeli İade!

Oya Oya01 Kasım 2019 14:10

Web üzerinden 'koşulsuz iade' iddiaları sebebiyle gönül rahatlığıyla satın aldığım, piyasaya göre pek de ucuz olmayan (115 TL) pantolonu, bol geldiği için iade etmek istedim. MNG Kargo'ya, iade kodum olmasına rağmen 7,50 TL ödemek durumunda kaldım. Eğer e-ticaret yapıyorsanız, iade konusunda kargo ücretinin alıcıya yüklenmemesi gerek. Sitenin iade koşulları kısmını tekrar incelediğimde, satır arasında iadenin ücretli olduğuna dair bilgi bulabildim.

Dolayısıyla müşteriyi doğru ve yeterli bilgilendirmeme de var. İyi niyetli bulmadım. Ben bir daha kesinlikle alışveriş yapmayacağım. Sektörde birçok alternatif var, müşterisine kargo ücreti ödetmeden, rahatlıkla iade kabul eden.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Oya 13 Kasım 2019 10:04

Ücret iadem halen yapılmadığı için, bu siteye girip diğer şikayetleri okuma gereği duydum. Gerçekten büyük hayal kırıklığı oldu benim için. Sayfalarca benzer şikayetler, standart kopyalanan firma cevapları, ve çözümsüz kalan sıkıntılar... Kadın girişimcilerin başarısı hepimizin gurur kaynağıdır, ben de bu firmayı gururla takip ediyordum, ilham kaynağıydı benim için. Ancak çağımızda ayakta kalmanın en önemli unsuru olan müşteri memnuniyeti ilkesinin, firma sahipleri tarafından hiç önemsenmediğini, sadece günlük ciroların önemsendiğini ve satış sonrası is kalitesinin firma geleceğini belirleyeceğinin farkında olmadıklarını görmek beni gerçekten uzdu. İade kabul etmeme, hediye çekine çevirme zorunluluğu, cayma hakki ilkelerinin ihlali, ücretli iade kargo, yapılmayan ücret iadeleri. Bu çağda böylesi bir hizmet anlayışı büyük hayal kırıklığı. Ücret iademin ivedilikle yapılmasını talep ediyor, argümanlarımın yapıcı kritik olarak görülmesini umut ediyorum. E-ticaret firmasının %54 olan müşteri memnuniyeti, sadece benim değil, birçok insanin alışveriş yapmaması için gayet yeterli bir sebeptir. Bence bu gibi şikayet sitelerini önemseyin...

profile-icon Oya 05 Kasım 2019 16:57

Cevabınız ne yazık ki yeterli değil. Konuyu araştıracak olmanız, tüketici koruma kanununda belirtilen, iade kargo ücretinin satıcı tarafından yüklenileceği maddesini görmezden gelmenizi değiştirmiyor. Keşke buraya da cevap olarak, evet iadelerde kargo ücreti alıyoruz; bilgilendirmede bu yazıyor diyebilseydiniz. Araştırma sonucunuzu lütfen bu site üzerinden tarafıma iletiniz. Teşekkürler.

5in1canpolat.com Logo 5in1canpolat.com 05 Kasım 2019 15:07

Değerli Müşterimiz; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Bildiriminizle ilgili olarak gerekli araştırma yapılacak ve tarafınıza en kısa sürede telefon veya mail yolu ile geri dönüş sağlanılacaktır. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler