5in1canpolat.com Kanuna Aykırı Olarak Kargo Ücreti Talep Ediyorlar

Buse Buse26 Haziran 13:06

İnternet üzerinden sipariş verdiğim ürün fotoğraflarına göre oldukça kalitesizdi. Akabinde bu nedenle iade işlemi yapmak istediğimde kargo benden kargo ücreti talep etti. İade işlemlerinde kargo ücreti ödenmesinin ise hukuka aykırı olduğunu biliyordum bu nedenle internet sitesine mesaj atarak müşteri temsilcisi ile konuştum. Kendisi bu durumun 6502 sayılı kanuna aykırı olduğunu ama uygulamalarının bu olduğunu ve detayların sitelerinde yazdığını söyledi. Ben de hakkımı korumak için Tüketici Hakem Heyetine başvuracağımı ve avukat olduğumu söylediğimde "bir defalık " bu kargoyu ücretsiz kabul edebileceklerini söylediler. Firmanın anılı uygulamasından da açıkça görülüyor ki haklarını bilen kişilere iade işlemleri gerçekleştirilebiliyor ama bilmeyen kişilerin hakları yok sayılıyor.

Firmaya müşteriden müşteriye başka işlem yapmamasını, haklarını bilmeyen insanları mağdur etmemesini ve yalnızca iade kargo ücretini ödememek adına kanuna aykırı yollara başvurmamasını öneririm.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Buse 01 Temmuz 12:37

Merhabalar, Mesafeli Sözleşmeler yönetmeliği madde 8 uyarınca "Tüketicinin cayma hakkını kullanması halinde satıcı veya sağlayıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür." Bu madde de belirtildiği üzere iade işlemi için kargo ücreti dahil kanunen hiçbir ücret talep edemezsiniz. Sizin web sitenizde bu durumun aksinin yazması kanuna aykırı işlem yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Ayrıca, şikayetimde her ne kadar "ücret iadesi" yapacağınızı bildirdiğinizi yazsam da şikayetimi gördükten sonra tarafımı aradığınızda profesyonellikten son derece uzak bir şekilde " siz bizi şikayet ettiniz biz de size ücreti iade etmiyoruz" dediniz ve mağduriyetimi gidermediniz. Size telefonda da belirttiğim üzere şikayetimin amacı para iadesi değildi kanuna ve yönetmeliğe aykırı sisteminizi şikayet ettim. İade ücret için yasal yollara zaten başvuruyorum.

5in1canpolat.com 29 Haziran 10:04

Değerli Müşterimiz; Siparişler, siz değerli müşterilerimize kargo ücreti alınmadan gönderilmektedir. İade talebi ile gönderim taleplerinde kargo ücreti gönderici tarafından ödenmektedir. Bu bilgilendirme 5in1canpolat.com web adresimizde de bulunmaktadır. Alışverişlerinizi bu bilgilendirmeyi okuyarak gerçekleştirmektesiniz. Bildiriminizle ilgili olarak detaylı bilgilendirme Müşteri Hizmetlerimiz tarafından sizlerle paylaşılmıştır. Tarafınıza sosyal medya üzerinden yapılan yanlış bilgi aktarımıyla ilgili araştırma ve tekrarının yaşanmaması adına gerekli işlemler yapılmaktadır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler