5in1canpolat.com İade Ve Değişimlerde Kargo Ücreti Alırsanız Müşteri Kaybedersiniz.

Tülay Tülay24 Kasım 2020 11:45

Siteden bot almak istiyorum ancak numarada sıkıntı yaşarsam değişim ya da iade gerçekleştireceğim. Farklı bir numarası ile değiştirmek için de kargo ücreti ödeyeceğim. Hiçbir online sitede kargo ücretini müşterinin ödediğini görmedim. Bu yüzden beğendiğim ürünü almıyorum. Bu politikadan vazgeçmelisiniz. Paylaşmak istedim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tülay 25 Kasım 2020 15:11

Evet değişim yok ancak bir numara büyüğünü alabilmek için göndereceğimden yine kargo ücreti ödemiş olacağım. 350 TL'nin altında olmayan bir ürününün satışında bir de kargo ücreti talep edilmesi enteresan doğrusu. Çok kötü bir satış taktiği. Yinede cevabınız için teşekkürler kolay gelsin.

5in1canpolat.com Logo 5in1canpolat.com 25 Kasım 2020 11:20

Merhaba Tülay D; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Değişim sürecimiz bulunmamaktadır. Eğer satın aldığınız üründen memnun kalmaz iseniz iade edebilirsiniz. Siparişinizi teslim aldıktan sonra 14 gün içinde iade işlemi yapabilmektesiniz. Web sitemizde iade sürecimize dair tüm detaylı bilgilendirme yer almaktadır. Alışverişlerinizi bu bilgilendirmeler doğrultusunda gerçekleştirmenizi önermekteyiz. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler