5in1canpolat.com ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gamze'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

5in1canpolat.com İade İçin Kargo Ücretini Müşteriye Ödetmek!

1.368görüntüleme
Gamze
Gamze 11 Kasım 2020 16:34

5in1canpolat sitesinden aldığım bir ürünü mağazaya götürdüm ancak online alışveriş aldığım için mağaza iadenin kargoyla olması gerektiğini söyledi, tamam dedim, kargo şirketine gittim - MNG Kargo ile anlaşmalılar sadece- benden ücret istediler. Ancak tüketici koruma kanuna göre online alışverişlerde iadeler hiçbir bedel ödemeksizin alışverişi yaptığımız yere aittir, yani kargo ücreti ödememem gerekirdi! 5in1canpolat'ın müşteri hizmetlerine bunu belirttiğimde kibar bir dille işinize gelirse dediler, hatta Kargı şirketiyle indirimli şekilde anlaştıklarını gururla söyledi!  

5in1canpolat.com Logo
5in1canpolat.com14 Kasım 2020 10:48

Değerli Müşterimiz; Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Bildiriminizle ilgili olarak gerekli araştırma yapılacak ve tarafınıza en kısa sürede telefon veya mail yolu ile geri dönüş sağlanılacaktır. Keyifli günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

Gamze
Gamze14 Kasım 2020 13:49

Otomaitk mesajınızdan daha fazlasını bekliyorum. En kısa zamanda tarafıma dönüş yapılmasını ve iademin yapılmasını bekliyorum, alışveriş yapacak insanlar lütfen online yapmayın, iade etmek ya da değiştirmek istediğinizde sıkıntı yaşıyorsunuz!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler