5in1canpolat.com İade Almama Sorunu

Ersin Ersin14 Eylül 16:16

Hanıma bir adet üstlük aldım. Almaz olaydım. Kardeşim hanım baktı. Giymedi bile. Geri yollayalım dedi. Aldım iade kodunu geri göndermek in. Kargo ücret istedi. Aradım müşteri temsilcisini, bana dediler ki ürünü yollamayın, almıyoruz. Sebep? Outlet miymiş. Neymiş. Arkadaşlar haksızsam söyleyin her türlü malın 14 gün içinde iade sini kabul etmek zorundadır firmalar. Hatta sebep belirtmeye de gerek yok. Faturasını ve ürünü geri koyuyorsun bu kadar. Böyle bir saçmalık var mı? Aldın artık geri yollayamazsın. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ersin 15 Eylül 10:13

Arkadaşlar hala ne söylemeye calisiyorsunz. Sizin bilgilendirme metniniz nerede? Urunu sipariş ederken altına kırmızı harflerle iade edilemez yazın bakalım. Böyle sikinti çıkıyor mu? Yaptığınız gasp. Ayıp. Şu anda istemediğim bir ürün pakette. Evimde duruyor. İnsanları kandırıyorsunuz. Haram olsun her kurusu.

5in1canpolat.com 14 Eylül 17:09

Sayın Ersin G., Öncelikle; güzel ve şık günler dileriz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmak, bizim önceliğimizdir. Borçlar Kanunu Satış sözleşmesi hükümlerine göre bilgilendirmek amaçlı alışveriş süreciniz boyunca sizleri uyaran metinler hazırlıyoruz. Bu metinlerde ürünleri iade alamayacağımız net olarak belirtiliyor ve siz bu bilgileri görerek alışveriş yaptığınızı kabul ediyoruz. Sezon Sonu indirimli ürünlerinde müşterilerimize aynı ürünün stokta varsa eğer beden değişimini sağlayabiliyoruz ancak iadesini ne yazık ki gerçekleştiremiyoruz. Sezon Sonu indirimlerinin amacı; ürünlerden kar elde etmek değil hatta zararına katlanarak sezon geçişi yapmaktır. Bu konuda göstereceğiniz anlayış için teşekkür eder, mutlu ve şık günler dileriz. 5in1 Canpolat Müşteri Deneyim Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler