04 Kasım 2013

444cicek.com Siparişi Göndermiyor!

Bugün (01.11.2013) saat 11:00 verdiğim siparişin gönderilemediğini kendi imkanlarımla müşteri hizmetlerini arayarak 17:00'de öğreniyorum. 444cicek.com Çağrı merkezindeki arkadaş bana hemen cevap vermiyorlar.

Konuyu araştırıp size hemen geri dönüş yapacağız deniliyor. Aradan yarım saat geçiyor ardından ne arayan var ne soran var. Sonra ben arıyorum tekrar sistem arızası sebebiyle siparişiniz görüntülenememiş bu sebeple siparişi gönderilmemiş yanıtı veriliyor.

Sistem arızası var ama hem bana mail geliyor hem sipariş takipte talebiniz alınmıştır diyor hemde parası kartımdan kesiliyor. Yaşattığınız mağduriyet beni manevi olarak çok etkilemiş olmakla birlikte özrü olmayan bir duruma sokmuştur.

Sipariş no : 3856029

Barış 68 Okunma

Cevaplar

  • 444cicek.com Temsilcisi04 Kasım 2013

    Sn.Barış Bey, Siparişinizde yaşanan durumdan dolayı 444Cicek.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür diler ayrıca üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Siparişiniz ile ilgili ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Şikayetinize ilişkin tarafınız ile iletişime geçilerek gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, 444Cicek.com Müşteri İlişkileri 444 24 23

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön