19 Ağustos 2013

444cicek.com Aynı Hatayı 2. Defa Yaptım Pişmanım!

444cicek.com'dan 17.04.2013'te sipariş verdiğim ve ulaşmayan çiçekle ilgili bir şikayette bulunmuştum ve bugün aynı hatayı bir kere daha yapıp arayanların lafıyla bir sipariş daha verdim.

Nisan ayında yaşadığım olayın aynısı yine başıma geldi sabah 11'de sipariş verdim çiçek gelmediği için 15:30'da aradım ve aldığım cevap elimizde o çiçek yok o yüzden gönderemedik! Ben aramasam arayıpta bunu söyleyen tek bir insan yok. Bu nasıl bir anlayıştır ki insanların gününü rezil ediyosunuz?

Yapamadığınız gönderemediğiniz bir çiçek neden sitenizde hala yer alıyor ve hepsini geçtim sipariş durumu hala hazırlanıyor görünüyor bu kadar kalitesiz bir siteye. İkinci defa aynı hatayı yaptığım için pişmanım İnşallah kapatırlar.

Seda 60 Okunma

Cevaplar

  • 444cicek.com Temsilcisi20 Ağustos 2013

    Sn.Seda Hanım, Siparişinizde yaşanan durumdan dolayı 444Cicek.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür diler ayrıca üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Siparişiniz ile ilgili ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Şikayetinize ilişkin tarafınız ile iletişime geçilerek gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, 444Cicek.com Müşteri İlişkileri 444 24 23

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön