20 Nisan 2015

444cicek Ödemeyi Aldı Adrese Gönderemeyeceğini Bildirdi!

Bugün alım gerçekleştirdiğim çiçek için siparişimi ve adres bilgilerinin tamamını çağrı merkezi çalışanı oluşturdu. Siparişim gideceği adres için ekstradan bir çiçek tutarı kadar ücret talep ettiler ve kendilerine bu tutarı ile birlikte ödeme yaptım. Yarım saat sonra arayıp o adrese çiçek gönderemeyeceklerini bildirdiler.

Sual 1: Madem orada alt bayiniz yok ulaşım ücreti neden alıyorsunuz?

Sual 2: Çağrı merkezi ödemeyi aldıktan sonra mı o adrese ulaştırılamayacağını bildiriyor.

Sual 3: Arayan arkadaşım çiçeği bir yerden alabilir mi diye sordu? İsterseniz parayı hesabına göndereyim kişi kendisi alsın.

Bu konuyla ilgili tüketici heyetine de başvuracağım.
Lütfen dikkat edin sizlerde.

Burak G. 450 Okunma

Cevaplar

  • 444cicek.com Müşteri Temsilcisi21 Nisan 2015

    Merhaba Siparişinizde yaşanan durumdan dolayı 444Cicek.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür diler ayrıca üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Siparişiniz ile ilgili ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Şikayetinize ilişkin tarafınız ile iletişime geçilerek gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, 444Cicek.com Müşteri İlişkileri 0850 222 24 23

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön