Şikayetler / Finans / Bankacılık / Garanti Bankası / Şikayet No : 1698788

Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti İçin Tüketici Mahkemesine İtiraz Etti!

Namık D. | 21 Mart 2013 13:37

2011 yılı Ocak ayında Garanti Bankası'nın farklı dönemler için hesabıma yansıttığı toplam 183 TL #hesap işletim ücreti ni geri alabilmek için Başakşehir Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum. Heyet kesilen ücretin iadesine karar verdi.

Asıl haksızlığı bundan sonra yaşadım. Banka, avukatları aracılığıyla heyetin kararına Bakırköy
Tüketici Mahkemesi'ne dava açarak itiraz etti. Mahkeme, Tüketici Hakem Heyeti'nin #hesap işletim ücreti alınmaması kararını veremeyeceği belirtilerek, vekalet ücreti, yargılama gideri ve yasal faizi ile birlikte 613 TL ödememe karar verdi.

Mahkeme kararı, muhtarlığa tebliğ edildikten 10 ay sonra başka bir iş için gittiğimde bana teslim edildi. Mağdur durumdayım.

 • 1255 Kişi Gördü
 • 2

Şikayeti Takip Edenler


Şikayet ile ilgili Görüşmeler

 • Bankadaki hesabımda para bulundurduğum ve bu paramı kullandığı için hiçbir bedel ödemeyen Garanti Bankası hiçbir hukuki dayanağı olmayan hesap işletim ücreti tahsil etmektedir.

  Bu da yetmez, bu tahsilatı yapacağına dair hiçbir yazılı bilgi, uyarı ve ihtarda bulunmadan hesabımdan gasp gibi para çekilmektedir. Hiçbir banka hiçbir hesaptan hesap sahibinin imzalı izni olmadan hiçbir koşuldan para çekemez, mahsup yapamaz. Bu suçtur. Garanti Bankası gibi diğer bankalar da bu hususta suç işlemektedir.

  21 Mart 2013
  15:37:26
 • Herkese kopyala-yapıştır yoluyla gönderdikleri standart mesajı aşağıda aynen yazıyorum. Herkes görsün, bilsin diye.


  Sayın NAMIK DALYAN,

  www.sikayetvar.com ‘dan göndermiş olduğunuz şikayetiniz 34259697 numarası ile Haklı Müşteri Hattı’nda kayıt altına alınmıştır. Öncelikle Bankamızdan hizmet aldığınız için teşekkür ederiz. Hesap işletim ücretleriyle ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak isteriz.

  Bankalardaki vadesiz hesaplar, yüksek miktarda nakit taşıma sorununu ortadan kaldırırken, günün her saatinde ATM’ler aracılığıyla nakit çekme, banka kartları aracılığıyla alışveriş ve ödeme yapma gibi avantajlar sağlamakta, zaman kazandırarak hayatı kolaylaştırmaktadır. Bu hesaplar sayesinde, şubelerin yanı sıra İnternet Şubesi ve Alo Garanti üzerinden, her türlü bankacılık işlemi kesintisiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

  Bankalardaki tüm vadesiz hesaplar için açma, kapama, işletme ve arşivleme işlemleri yapılmaktadır. Aynı zamanda bu hesaplar, 7 gün 24 saat sizlerin kullanımına hazır tutulmaktadır. Güvenli bir şekilde ve her geçen gün artan bir kaliteyle bu hizmetlerin sürdürülebilmesi için, teknoloji ve insan kaynağı tabanlı ciddi maliyetlerin ortaya çıktığını belirtmek isteriz.

  Müşterilerimizle imzaladığımız sözleşmeler kapsamında ve yasalara uygun olarak yılda iki defa yansıtılan hesap işletim ücreti, size sunduğumuz bu hizmetlerin oluşturduğu maliyetlerin bir kısmıdır.

  Hesap işletim ücreti yansıtma dönemi ve tutarı bilgisi ile ücret yansıtılmayan istisnai uygulamalarımıza http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/vadesiz_tl_hesabi.page internet adresinden ulaşabilirsiniz.

  İncelemeye konu olan hesabınızın, istisnai durumların dışında kaldığını ve bu nedenle hesap işletim ücreti yansıtıldığını bilgilerinize sunarız. Bir sonraki dönemde hesabınızın belirtilen istisnalardan herhangi birini sağlaması durumunda, Bankamız hesap işletim ücretini sizin adınıza karşılayacaktır.


  Saygılarımızla,

  Garanti Bankası

  21 Mart 2013
  15:33:08
 • Sayın Müşterimizin şikayeti hakkında,

  Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.
  Konu hakkında müşterimize en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır.

  Saygılarımızla,

  T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

  21 Mart 2013
  14:08:13
  1 17


  Teşekkürler...
  Neden beğenmediğinizi lütfen belirtiniz.
  [Birden fazla seçim yapabilirsiniz]

  • » Standart Cevap
  • » Mesajın Üslubu Yanlış / İtici
  • » Çözüme Yönelik Değil
  • » Hakkaniyetli / Adil Değil
  • » Doyurucu Bilgi İçermiyor
  • » Savunmacı Yaklaşım
"Özel Mesaj" bölümü bireysel üyelerimiz arasında iletişimi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Firma adına şikayetlere cevap vermek için "Firma Üyeliği" gerçekleştiriniz.
Bize Ulaşın
Şikayetvar Twitter Sayfası Şikayetvar Facebook Sayfası