MNG Kargo, dünya taşımacılık sektörüne sunduğu avantajlarla Türkiye’yi kargo ulaşımı alanında özellikle Avrupa ile Ortadoğu ve Asya ülkeleri arasında köprü konumuna getirmeyi amaçlamaktadır.

MNG Kargo, kurulurken 1992 yılında GATT Uruguay Raundu sözleşmelerinde belirtilen Dünya Ticaretinin serbestleştirilmesi ve liberalleştirilmesi ilkelerini göz önünde bulundurmuş ve ülkemizde bu yönde sağlanan tüm gelişmeleri yakından takip etmektedir. Kargo sektörünün en genç, en dinamik, en güçlü firması olan MNG Kargo, online hizmet veren teknik altyapısı, kaliteli hizmet öncelikli ticari anlayışı ve Avrupa’daki rakiplerine model oluşturacak hava ve kara taşıtlarının entegre yapısıyla bu süreçte etkin rol almayı hedeflemektedir. MNG Kargo, yapılanmasını bu anlayışla tamamlamış ve üretim-tüketim zincirini oluşturan her halkaya üstün kalitede ekonomik hizmet verecek şekilde organize olmuştur.

Türkiye’de hava kargo taşımacılığı yapan ilk ve tek kargo şirketi olma özelliğini taşıyan MNG Kargo, bu hizmetini kara organizasyonuyla entegre ederek bireylerin ve ticari organizasyonların yurt genelinde yaygın hizmet almasını sağlamıştır.

MNG Kargo, ihracatçımıza destek olmak amacıyla üretim noktasından yurt dışındaki tüketim noktasına kadar sürecek ulaşım zincirinin kesintiye uğramadan devamını sağlayacak bir projeyi MNG Havayolları ile işbirliği yaparak geliştirmektedir.MNG Kargo, uluslar arası alanda faaliyet gösteren ulaştırma firmalarının Türkiye’de model aldığı bir kuruluştur. Avrupa Birliği süreci hızla katedilirken, çevre ülkelerdeki gelişmeleri de dikkate alarak geç kalınmadan doğu ile batı ulaşımına çözüm getirecek bir yapılanma zorunluluk haline gelmiştir. MNG Kargo, bu organizasyonun oluşturulması ve uygulanması konusunda stratejisini belirlemiş ve uygulama safhasındadır.

MNG Kargo, Doğu, Batı, Kuzey ve Güney arasında santral ülke olma özelliği bulunan Türkiye’nin kargo ulaşımı alanında dünyada söz sahibi olması için altyapı çalışmalarını sürdürmektedir.

Görevimiz

Türkiye’de kişi ve kurumlara ekonomik ve özel hizmet sunarak ulusal ve uluslar arası alanda rakabet avantajları oluşturup ülke ekonomisine katkıda bulunmak. MNG Kargo sektöre girişiyle birlikte standartların tekrar belirlenmesini ve kalite çıtasının yükselmesini sağlamıştır. Türkiye’de ilk kez başlattığı hava kargo taşımacılığı ile ülkemizin dört bir köşesindeki şehir merkezlerine erken teslimat yapmaktadır. Ticari kuruluşlarımız bu sayede stok maliyetlerinden kurtulmuştur. Van’da bilgisayarı bozulan bir öğrenci servise gittiğinde günlerce parça gelmesini beklemek zorunda kalmamaktadır. Artvin’de kadınlarımızın el emeği göz nuru ile yaptıkları danteller İstanbul hatta dünya pazarına 24 saatte ulaşabilmektedir. Sanayicilerimiz ihtiyaçlarını ertesi gün temin etmekte ve üretim ciddi bir kesintiye uğramadan sürmektedir.

Aktarma merkezlerine konan x-ray cihazları ile daha güvenli taşıma sağlanmıştır. Online altyapısı ve kargo dağıtım sisteminde otomasyona geçişi hata payını en alt seviyeye düşürmüştür.

MNG Kargo ailesi, üstün hizmet sunmayı ve müşteri memnuniyetini kendi geleceklerini garanti altına almak olarak algılamaktadır.

LOCA

Kargoları ezilme, kırılma gibi olası hasarlara k arşı korumak amacıyla, araçlarımız özel raf ve file sistemi ile donatılmıştır. LOCA hizmetimiz, fiyat farkı olmaksızın, MNG Kargo'nun her aracında kargonuzu güvenle yerine ulaştırıyor.

HIZLI TESLİM STANDARTI

Türkiye’de ilk kez hava kargo taşmacılığını başlatan MNG Kargo, il merkezlerine ve şubelerinin bulunduğu yerleşim birimlerine erken teslimi standart hale getirmiştir. Hava kargo taşımacılığı standartlarına uygun olan tüm kargolarınızı MNG Kargo, kendisine ait 2000 karayolu filosuyla gerçekleştirdiği ortak operasyon sonucu kargolar adresine ulaşmaktadır.

GÜN İÇİ

Kara filosuna kattığı uçaklarla intermodal taşımacılığı gerçekleştirerek sektöründe devrim yaratan MNG Kargo, şimdi kargolarınızı yarım günde adresine ulaştırıyor. Hava kargo taşımacılığı standartlarına uygun olan gönderileriniz büyük şehirlerde gün içinde teslim ediliyor.GÜN İÇİ hizmetinin geçerli olduğu yerleşim birimleri ile kargo kabul saatlerini çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.

ADRESTEN ALIM

Kargo veya kargolarınızın adresinizden teslim alınmasını istiyorsanız 444 06 06 telefonu arayarak ya da size en yakın şubemize alım bildirerek gönderinizi yapabilirsiniz.

ADRESE TESLİM

Adresinizden alınan ya da şubemize teslim ettiğiniz kargolarınız istediğiniz takdirde alıcının adresine teslim edilmektedir. Alıcı adreste bulunamaz ise üzerinde ilgili şube ve yetkili kişi adının bulunduğu ihbar notu bırakılır. Varış şubesinden 3 gün içerisinde alınmayan kargolar, çıkış şubesine geri gönderilir.

ŞUBEDEN TESLİM

Alıcı Haberli olarakta bilenen bu hizmetimizde, kargonuzun alıcı tarafından ona en yakın şubemizden teslim alınmasını istiyorsanız şubeden teslim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Kargonuzun MNG Kargo şubesinden teslim alınmasını istiyorsanız alıcıya şubemizin adı, adresi ve telefonunu bildirmeniz gerekmektedir.

TELEFON İHBARLI

Şubemize teslim ettiğiniz ya da adresinizden alınan kargonuz, varış şubesine ulaştığında gelip teslim alması için alıcıya telefon ile bilgi verilmesini istiyorsanız telefon ihbarlı teslim hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

MOBİL HİZMET

600'ü aşkın şubemizin bulunduğu yerleşim birimleri dışında kalan 1150 yerleşim birimine de haftanın belirli günlerinde kargolarınız alıcılarına teslim edilir.

SMS VE ONLINE HİZMETLERİMİZ

Kargonuzun yolculuğunu merak ediyorsanız, şimdi tek bir numarayla cep telefonunuzdan 6645’e SMS yollayarak kargonuzun takibini yapıyor, kapınızdan alınmasını sağlıyor, fiyatını ve MNG Kargo şubelerinin telefonlarını öğrenebiliyorsunuz. Arzu edilmesi halinde gönderilen kargonun “Şubeye Ulaştı” bilgisi alıcıya, “Teslim Edildi” bilgisi ise göndericiye SMS olarak gönderilebiliyor. Bu hizmetlerimizi http://wap.mngkargo.com.tr adresimizden de alabilirsiniz.

SİZE ÖZEL ŞUBE

Yoğun gönderileri olan müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek için arzu edildiği taktirde kendi bünyelerinde faaliyet gösterecek “Size Özel şube” oluşturulur.

SELF BARKOD

Self barkod sistemiyle kendi barkodunuzu basarak artık kargo gönderilerinizi daha hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

NÖBETÇİ ŞUBE

MNG Kargo kargolarınızın teslim alma sürelerini uzattı. Nöbetçi şubelerimiz kargolarınızı teslim almak için saat 20:30’a kadar açık. Detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz.

ÇAĞRI MERKEZİ

Uzman kadromuzdan oluşan çağrı merkezi departmanımız istek ve önerileriniz için haftanın 6 günü, 8:30 -19:30 saatleri arasında hizmetinizdeler.

KIBRIS GÖNDERİSİ

Kıbrıs'a gönderiniz varsa 444 06 06 nolu çağrı merkezimize telefon açmanız, ya da size en yakın şubemize uğramanız yeterli. Gönderi şekli, zamanı ve ücreti için görüştüğünüz MNG Kargo yetkilisi size ayrıntılı bilgi verecektir.

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

Sektörel olarak uzmanlaşmış Müşteri İlişkileri Yönetmenlerimiz, kurumsal ihtiyaçlara göre çeşitli çözümler sunmaktadırlar. Müşteri İlişkileri birimimize, 444 06 06 numaralı çağrı merkezimizden ve musteri.hizmetleri@mngkargo.com.tr email adresimizden ulaşabilirsiniz.

YURTDIŞI HİZMETLER

Uluslararası gönderilerinizi, Dünya'nın en büyük, hızlı hava taşımacılık firması FedEx Express ile 220 ülkeye hızlı, güvenli ve daha avantajlı olarak gönderebilir Amerika ve Avrupa'ya ertesi gün teslimat yapabilirsiniz

Kargo

Belirli sürelerde bir yerden başka bir yere taşınan, tek parçada 100 kg'yu geçmeyen, ambalaj ve kap içerisinde olan dosya, paket,koli, sandık vb. eşya ve emtialara kargo denir.

Kargonuzun Teslim Şeklini Siz Belirleyin

1.Varış merkezinde kargo alıcının adresine teslim edilsin. (Adrese Teslim) Kısaltma:AT

2.Kargonun varış merkezine ulaştığında alıcıya telefonla bildirilsin.(Telefon İhbarlı)Kısaltma:Tİ

3.Alıcı varış merkezinde kargoyu teslim alsın. (Alıcı haberli) Kısaltma:AH

Fatura Ödeme Türünü Siz Belirleyin1.İsterseniz taşıma ücretini gönderici ödesin. (Peşin ödeme) Kısaltma: PÖ

2.İsterseniz taşıma ücretini alıcı ödesin. (Ücret Alıcıdan) Kısaltma: ÜA

Kargonuz Ne Zaman Ulaşır?

0 - 600 km'ye kadar 24 saatte ulaştırılır. 600 km üzeri mesafelerde kendi uçak filomuz ile tüm şehir merkezlerine ve şubelerimizin bulunduğu yerleşim birimlerine hızlı teslimat yapılır. Diğer merkezler için lütfen kargonuzu teslim ettiğiniz şubemiz ile görüşün. Şehirler arası gün içi teslimat yapılan merkezlerimizi çağrı merkezimizden ögrenebilirsiniz. Şehir içi gün içinde teslimat yapılan illerimizi çağrı merkezimizden ögrenebilirsiniz.

Gün İçi Teslim

Kara filosuna ek olarak hava taşımacılığındada uçaklarla intermodal taşımacılığı gerçekleştirerek sektöründe devrim yaratan MNG Kargo, şimdi kargolarınızı yarım günde adresine ulaştırıyor. Hava kargo taşımacılığı standartlarına uygun olan gönderileriniz büyük şehirlerde gün içinde teslim ediliyor. Gün içi Teslim hizmetinin geçerli olduğu yerleşim birimleri ile kargo kabul saatlerini çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Taşınması Yasak ve Sakıncalı Kargolar

a)Yasaların taşınmasını yasakladığı emtialar,
b)Para, çek, senet, altın, döviz, hazır kart, kontur gibi kıymetli kağıt ve nesneler,
c)Taşıma esnasında bozulabilecek her türlü yiyecek, et, balık, meyve, sebze, sıvı yağlar ile ham deri vs.,
d)Soğuk zincir sistemi ile taşınması gereken maddeler,
e)Akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici, pis kokulu her türlü sıvı ve gaz,
f)Diğer kargolara zarar verebilecek durumda olan ve/veya yüz kilogramdan ağır tek parça kargolar,
g)Şehir içi araçlara sığmayacak ve uzunluğu 3,5 metreden fazla olan açık demir, kafes, mermer vb. eşyalar,
h)Ambalajının açılması veya dağılması sonucu kırılabilecek ve diğer kargolara zarar verebilecek eşya ve malzemeler,
k)Canlı hayvanlar.

Uçak İle Taşınması Yasak Kargolar

Uçak ile kargo taşıma standartları, Uluslararası Hava Taşımacılık Kurallarına göre belirlenmiştir. Kara yoluyla taşınmasını yasak kargoların uçak ile taşınması da yasaktır. 
Ayrıca:

a)Her türlü yanıcı, yakıcı, patlayıcı, zehirleyici, dokununca zarar verici katı, sıvı ve gaz kimyasalların, sıvı ilaçların,
b)Her türlü sıvı maddelerin,
c)Radyoaktif madde ihtiva eden alet ve cisimlerin, mıknatıs, pil ve bataryaların,
d)X-Ray cihazından geçemeyecek ölçüde ve tek parça 30 kg/ds'den fazla olan kargoların uçak ile taşınması yasaktır.
Sorumluluk Belgesi İle Şartlı Olarak Taşınacak Kargolar

Gönderenin "karayolu taşıma kanunu" gereği ambalajı sağlam olmak kaydıyla, sorumluluk belgesi imzalaması halinde aşağıda belirtilen kargolar taşınabilir.

a)Vitray cam ve camdan yapılmış eşyalar, mermerden yapılmış eşyalar, porselen seramik, küçük ebatlı ev eşyası, sucuk, pastırma, narenciye,
b)Taşınmaya konu olan ürün için özel olarak üretilmiş ambalajında olmayan elektrikli ve elektronik eşyalar, müzik aletleri vb. kırılabilecek emtialar .
Sorumluluk belgesiyle taşınacak kargolar için peşin ödeme fatura düzenlenir ve sigorta ücreti alınmaz.
Özel Amalajla Taşınabilecek Kargolar

a)Tek parça halinde 100 kg'yu geçmeyen, sandık veya kafes içine konulmuç ve çemberlenmiş kaporta, aks, direksiyon mili, kepçe kazması, drenaj borusu, dikenli tel, sanayi vanası, inşaat asansörü, tıbbi malzemeler, içindeki sıvı boşaltılmış akü, hidrolik pompa, şanzıman ve parçaları vb.
b)Vida, zincir, somun, çivi gibi metal malzemeler, sağlam sandık veya dağılmayacak 25 kg'dan az ve barkot etiketi yapıştırılabilecek ambalajlarda taşınabilir.
c)Rulo halinde halı ve kumaş, basılı evrak, film kasetleri, ses kasetleri, metal film makaraları, koruyucu, çemberlenmiş ambalaj içerisindeki taşınabilir.
d)Ayrıca yukarıda belirtilen şartları taşımayan, tanıma uymayan ve sürekli taşınması istenen kargolar genel müdürlükten onay alınması halinde üretilecek özel çözümlerle taşınabilir.

MNG Şirketler Topluluğu

Türkiye’ye 30 yılı aşkın süredir, gerçekleştirdiği büyük projelerle hizmet eden MNG Holding bünyesindeki şirketler, inşaat, otel yatırımları ve yönetimi, enerji üretimi ve pazarlaması, yurt içi ve yurt dışı hava kargo taşımacılığı, yurt içi kargo taşımacılığı, uçak bakım ve onarım hizmetleri, finans, savunma, bilişim ve medya da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

MNG Şirketler Topluluğu 44 faal şirket ve 9 diğer iştirakçi kuruluş ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

“MNG Şirketler Topluluğu”nun ilk şirketlerinden olan Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve MAPA İnşaat ve Ticaret A.Ş. baraj, otoyol, Ankara ve İzmir Hilton gibi çok sayıda büyük inşaat projesini gerçekleştirmiştir. Halen yurtiçinde ve yurtdışında önemli inşaat yatırımları bulunmaktadır. MNG Şirketler Topluluğu’nun toplam işletme sermayesi 2008 yılında 340 milyon ABD Doları’na ulaşmıştır. Yüklenici firmaları tarafından tamamlanan işlerin toplam değeri 5.3 milyar ABD Doları’nı aşmış ve 2008 yıl başı itibarı ile devam etmekte olan işlerin değeri ise 4.7 milyar ABD Doları’na yaklaşmıştır.

MNG Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Taşımacılık A.Ş.

MNG Kargo Genel Müdürlüğü:

Eski Büyükdere Cad. Tahirağa Çeşme Sok. Ayazağa Ticaret Merkezi Kat: 5
34398 Maslak / İSTANBUL
Tel:(0212) 366 55 55 pbx
Fax: (0212) 366 55 60
E-Posta: info@mngkargo.com.tr
FedEx Merkez:

Fabrikalar Cad.Taşocağı Yolu No:19
Mahmutbey-Bağcılar/İSTANBUL
Tel: (0212) 446 86 52
Fax: (0212) 446 70 01
Bize Ulaşın
Şikayetvar Twitter Sayfası Şikayetvar Facebook Sayfası